AnadoluTayfası.Net ( ATN )
Ah dünya, sen neden böylesin.. Arada bir gülen görmesem, ölesim geliyor, ölesim..
Geri git   AnadoluTayfası.Net ( ATN ) > Sağlık Hakkında Herşey > Sağlık > Genel Sağlık

Yüz Kafa ve Boyunda Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi

Genel Sağlık
Yüz Kafa ve Boyunda Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi, ve Yüz Kafa ve Boyunda Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi baş boyun terlemesi, baş terlemesi nedenleri, baş terlemesine bitkisel çözüm, baş terlemesinin nedenleri, baş terlemesinin sebepleri, baş ve boyun terlemesi, boyun terlemesi, boyun terlemesının nedenlerı, kafa terlemesi, kafa terlemesi nedenleri, kafa terlemesinin nedenleri, yüzüm çok terliyor, hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
09-01-2010 13:01 Yazan: Leyll-A
Yüz Kafa ve Boyunda Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi

Yüz Kafa ve Boyunda Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz Kafa ve Boyunda Terlemenin Nedenleri ve Tedavisi boyun terlemesinin sebepleri - boyun neden terler - yüzüm çok terliyor - kafanın aşırı terlemesinin nedenleri
Yüz, Boyun, Baş ve Kafa terlemesinin nedenleri:


Yüz bölgesinde aşırı terleme durumu genelde tedavisi zor rahatsızlıktır Çünkü yüz ve kafa bölgesindeki terleme, gizlenemediği için sosyal yönden sıkıntı yaratan bir durumdur.


Özellikle aşırı terleyen kişilerde vücutta kötü koku ve aynı zamanda yüzde de ter kokusu oluşabilir. Bu da sosyal hayatımızın bir parçası olan tanışma ve yanak yanağa öpüşme gibi durumlarda bizleri rezil edebilmektedir. Yüz bölgesinde aşırı terleme sorunu sadece fizyolojik değil sosyal bir sorun olarak önümüze çıkmaktadır. Yüz terlemesinin nedenleri arasında kafa derisi bölgesinde çok sayıda ter bezi bulunması en önemli sebeptir. Şayet herhangi bir stresli durum ile karşı karşıya değilseniz ve durup dururken aşırı yüzünüzde aşırı terleme oluşuyorsa bu durumda siz de yüzdeki aşırı terleme hastalığı ile karşı karşıyasınız demektir. Elbette bu durum gerek kadınlarda gerekse erkeklerde stres, paranoya ve mental irritasyon yaratan bir durumdur. Yüzümüz terledi mi diye sürekli kendimizi rahatsız hissederiz. Yüz ve şakaklarda aşırı terleme genelde genetik temeli olan bir terleme rahatsızlığıdır. Diğer terleme rahatsızlıklarında olduğu gibi aşırı terleme sorunu da

Sempatik sinir sisteminin yanlış çalışmasından kaynaklanmaktadır. Aşırı terlemenin sebepleri bilinse de temel anlamda aşırı terlemeye etki eden temel etkenler bilimsel ve tıbbi olarak kesin biçimde malesef bilinememektedir. Yine de sinir uyarılarının ter bezlerine yanlış alarm göndermesi neticesinde terlemenin olduğunu biliyoruz.


Yüz bölgesi hassas olduğu için aşırı terleme tedavisinde yüz bölgesi için mümkün olduğunca cerrahi olmayan bitkisel ve doğal yöntemler tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Ancak bazı ciddi aşırı terleme vakalarında yüz cerrahisi yönteminin kullanılarak ter bezlerinin aldırılması gündeme gelmektedir. Onun haricinde ciddi düzeyde bulunmayan aşırı terleme rahatsızlıklarında aşağıda vereceğimiz bitkisel ve doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ediyoruz.


Terleme önleyici (Antiperspirant) ilaçlar bir çok insan tarafından terleme giderici olarak kullanılmaktadır. Özellikle Yabancı ülkelerde MegaDry, Whit Wetless lotion, Drysol, Clear Gel, Clearasil gibi markalar çok kullanılan terleme önleyici kremlerdir.


AICI etken maddesi içeren kremler ve jeller de yüz terlemesine kesin çözüm olabilmektedir. Yine bazı kişilerde doktor tavsiyesi ile Xanax, Propanolol SR and Probanthine gibi ilaçlar da etki edebilmektedir. Bu tür ilaçların doktor reçetesi olmadan kesinlikle kullanılmaması önerilir. Özellikle cildiyeci doktor reçetesi ilaç kullanımında gereklidir. Botoks tedavisi de yüz terlemesine karşı kullanılan bir tıbbi tedavi yöntemidir. Botox tedavisi yüzde terleme şikayetini büyük oranda sona erdirmesine rağmen nispeten pahalı bir tedavi yoludur ve 8 aylık bir süreyle etkilidir.

Yüzdeki aşırı terlemeye bitkisel çözüm (doğal çözümler) olarak çay ağacı yağı, adaçayı yaprağı, itüzümü gibi bitkiler kullanılmaktadır. Kısaca bir göz atmak gerekirse:

Çay Ağacı Yağı: Tarçın kokulu, sarımsı-yeşil melaleuca ağacı veya diğer adıyla Austraya çay ağacının yapraklarından elde edilen bitkisel yağ ekstresi, kozmetik ve sağlık alanlarında kullanılan popüler bir bitkisel çözümdür. Çay ağacı yağı hafif antiseptik ve deodorant (serinletici) özelliği ile doğrudan terli alanlara uygulanabilmektedir. Çay ağacı yağı yüksek dozda kullanılırsa toksik etki oluşturabilmekte ve ciltte egzama benzeri tahriş oluşturabilmektedir.

Adaçayı: Adaçayı bitkisi doğal terlemeyi önleyici özelliği nedeniyle yüz terlemesine karşı bitkisel yöntemler den birisi olarak yaygın biçimde kullanılır. Bu popüler bitkisel ürün terlemeye karşı çay biçiminde kullanılabileceği gibi, adaçayı yağı biçiminde doğrudan terleme sorunu olan bölgeye sürülerek te terleme tedavisinde kullanılabilmektedir. Ayrıca 15 dakika kadar ılık suda kaynatılan adaçayının demi alınarak demlenen çay ile yüzünüzü sabah ve akşam yıkarsanız terleme sorununuzun bittiğine şahit olacaksınız.


Astragalus: Bu bitki, Çin’in kuzeydoğusunda yetişmekte olup, hafif idrar söktürücü özellikleri vardır ve aşırı terleme giderici etkisi gibi faydaları bulunmaktadır. Gerek çiçek kısmında gerekse köklerinde bulunan flavanoidler adı verilen kimyasal bitki enzimleri aşırı terleme tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Aşırı Terlemenin Nedenleri SeevalKT Genel Sağlık 0 07-11-2012 23:40
Kafa sinirlerinin muayenesi koku siniri (1. kafa sinirleri çifti) nedir? UzZMaN Bakım Güzellik 0 11-12-2010 21:00
Göz Tembelliği Nedenleri Ve Tedavisi ChAtlackGirlL Hastalık Çeşitleri 0 08-25-2010 01:30
Aşırı Terlemenin Nedenleri Tedavisi giray41 Genel Sağlık 0 08-16-2010 12:00
Sac dokulmesinin nedenleri ve tedavisi Vodafone Sağlık 0 12-04-2009 21:47Powered By vBulletin® Copyright ©2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.

ShevKose